EXTRA PANENSKÉ OLIVOVÉ OLEJE (česky)

Konečně vám můžeme nabídnout extra panenský olivový olej s naším logem. Náš olej je produkt, který je přímo od našeho   příbuzného, který je také výrobcem extra panenského olivového oleje a vlastní půdu v národním parku UNESCO ,,Cilento“ v mém rodném kraji. Můj příbuzný je velkým výrobcem extra panenských  olivových olejů, vlastní cca 5000 olivovníků . (tzn. stromů)ODRŮDA: ROTONDELA.

Tento region patří k nádherným a neznečištěným prostředím v národním parku ,,Cilento“ , přesně  PARCO NAZIONALE DEL CILENTO E VALLO DI DIANO, (dědictví lidstva), je zde přímo ideální klima  pro výrobu a pěstování  oliv a extra panenského olivového oleje a také vína.Podstatnou odlišností tohoto olivového moštu je drsnost těchto  oliv, prostředí v kterém se nachází a způsob pěstění a také způsob sklizně oliv. Náš olej je produkt, který se takto v již v dávných dobách mých předků vyráběl po celé generace. Např. mytí oliv, lisování oliv za studena a konzervace neboli zachování oliv.V každém případě tyto oleje nejsou žádným způsobem ochuzeny nebo hlavně smíchány , upravovány jako se to praktikuje v obchodních sítích. Můžete  si toho povšimnout tím , že na všech olivových olejích v obchodech je většinou napsáno: původ oleje (společenství) EHS. Neboli společných států EU. (což v překladu znamená, že ten kdo je plní (zálohuje) není  výrobcem ,ale je to pouze ten , který míchá oleje. Což normální spotřebitel z etikety nepozná nebo nevyčte, jelikož tomu v doslovném slova smyslu nerozumí.

 Výrobce ,(obchodník) ,který je uváděn na etiketě pouze nakupuje různé oleje od různých jiných výrobců olivových olejů a jen s nimi obchoduje a oleje smíchá a etiketuje , jako výrobce což není málo.

Náš extra PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ můžete používat na všechny typy vaření  v kuchyni.Za studena na dochucení salátů, krájených uzenin, na mozarellu a i třeba na namáčení chleba. V kuchyni na ochucení rajských omáček a na různé druhy masa. V kosmetice ho dále můžete použít na zjemnění pokožky celého těla, u dětí, a na zjemnění rukou v zimních měsících, když je sušší a popraskaná pokožka na rukou. Také na lačno ráno jako ELISIR dlouhověkosti.Na smažení, na omelety různého typu v kuchyni a na bifteky a hlavně na usmažení známé ,,milánské kotlety což jsou naše řízky.Důležité je však umění a schopnost smažení neboli  jak se má správně  smažit.

 Jídlo , které  chcete smažit  nemá být zmrzlé či  špatně rozmrzlé, nemá  být studené nýbrž pokojové teploty a musí být  smaženo v oleji , kterého je dostatek. Nemá se též přidávat studený olej během smažení , když vidíme , že ho moc není pokud ho během smažení přidáme není to správně , proto je důležité ho tam dát více již na začátku smažení. Jestli-že smažíte tímto způsobem může se to zdát dražší ,ale samozřejmě to není povinné a můžete smažení řešit i jinými způsoby.Proto vám zde přikládáme tabulku různých typů olejů , a jejich bod přepálení v kterých se dá smažit.

OLEJE NA SMAŽENÍ

 

BOD   PŘEPALU   NĚKTERÝCH  OLEJŮ  A  TUKŮ

Slunečnicový olej                                   130°C

Sojový olej                                             130°C

Kukuřičný olej                                       160°C

Arašídový olej                                      180°C        

Extra panenský olej                             210°C

 

 

 

Ještě dodáme  posledních pár  slov na konec , které musíme věnovat olivovému oleji tzv. SANSA /POKRUTINY/ POMACE, kterého jsou na našem trhu plné regály v supermarketech a též také stoly , pizzerie a restaurace. ,,OLIO DI OLIVA DI SANSA“  NEBOLI POKRUTINOVÉ OLEJE je podprodukt  a to procesu lisování oleje , který je ve slupkách oliv, ve zbytkových částí moštu a zbytků okolo pecky. SANSA  neboli POKRUTINOVÝ  olej je recyklován v potravinovém průmyslu neboli extrahován , a je vylisován a používán jako potravinový pouze proto, protože má tukovou stopu ,která se nachází v semínkách oliv.Proces lisování /extrakce/ je  uskutečňován jako poloviční potravina díky této tukové stopě.Takže celý proces lisování je uskutečňován přes poloviční rozpouštědlo /ředidlo/  vylisovaných oliv tzv. SANSA/POKRUTINA (jako odpad), což nejsou olivy ve správném slova smyslu.Zbytky semen po vytěžení oleje jsou pokrutiny neboli extrahované šroty, vhodné ke krmení.

 Rostoucí náklady na dopravu a limitovaný zájem vůči pokrutinovým olejům ,,OLIO DI SANSA DI OLIVA“ snížily zisk a proto hodně lisoven olejů má aktuální sklon  používat alternativní řešení tohoto oleje  například v kotlech ,  jako topný olej v ohřívačích a biomasách. Proto vám tyto oleje nedoporučujeme vůbec kupovat.  

 A  závěrem  tohoto snažení vyjde něco jako ,, dobrý  olej do motorových vozidel ,“ který stojí 250Kč až 350 Kč na LITR. Opravdu dobrý extra panenský olivový olej nemůže stát méně spíše  zcela určitě více, jak můžete vidět  z nákladů na tento produkt a s nepohyblivých nákladů balení a dopravy. Například náš olej má následující náklady níže uvedené.Cena od výrobce na prodej Hektolitru v nádobách klienta (cisterna) je cca 6 Euro na litr 160,-Kč,  skleněná láhev stojí cca 2 Euro 50,-Kč, etikety ,grafika, kartony, atd. a jiné 0,50 euro 13,-Kč. Doprava asi cca 2000 Km  je cca 1 euro na kg což je 26,-Kč. Jedna láhev oleje, váha skla a  balení váží cca 2 kg. V každém případě /jedna paleta ve speciálním chráněném balení oleje dosahuje  váhy 20 kg./neboli  každé patro v paletě.Takže je navrch náklad na 1 LITR , abychom to upřesnili ještě cca 2 euro (52,-Kč) z dopravy.Nezapomeňme , že v Itálii olej má kvótu DPH 4% a v ČR je  15 % DPH. Navíc jsou zde  uplatňovány  tiket restaurant z nichž je  provize 10%, které jsou používány na nakoupení potravin v supermarketech a obchodech.

 BUON OLIO EXTRA VERGINE A TUTTI

 ,,DOBRÝ EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ VŠEM“

 Vigorito Michele